Mevlana Mh. Namık Kemal Cd. Manolya Sk. No:17/1 Ataşehir/İst.

Soğuk Hava Deposu-Serin Muhafaza Depoları

12.09.2020
949
Soğuk Hava Deposu-Serin Muhafaza Depoları

Soğuk Hava Deposu-Serin Muhafaza Depoları

Soğuk Hava Deposu, genellikle hayvansal veya tarımsal gıdaların uygun sıcaklık koşullarında uzun süre saklanabilmesi için yalıtımın sağlanması ile izole edilerek dizayn edilen soğuk depolardır. Genellikle poliüretan sandviç paneller ile izolasyonu sağlanırken, hermetik ya da yarı hermetik soğutma cihazları sayesinde depo içine monte edilen evaparotörler tarafından soğutulur. Depo sıcaklığının düşürülmesi, soğutma cihazının kapasitesine bağlıdır. Ülkemizde birçok faaliyet alanı için kullanılan soğuk hava depoları, yalıtımları paslanmaz paneller ile sağlanarak sağlık sektöründe de ilaç depolama, aşı depolama gibi alanlarda kullanılır.

Soğuk Hava Depoları Sıcaklıklarına Göre Ele Alınırlar;

Soğuk hava depoları, içinde depolanacak ürünlerin optimum saklama koşullarına uygun sıcaklıklara göre tasarlanırlar. Soğuk hava depoları tek bölümden oluşabileceği gibi, farklı sıcaklık değerlerine sahip farklı bölümlerden de oluşabilir. Böyle bir soğuk hava deposunun farklı bölümlerinde depolama şartlarında farklı sıcaklıklara ihtiyaç duyan ürünler de muhafaza edilebilir.

Serin Muhafaza Depoları

Ürün işleme hatları gibi yaz sıcaklarında eriyebilen ürünlerin rahatlıkla işlenebilmesi, paketlenebilmesi amacı ile tesis edilen depolar veya ortamlardır. Yine Sanayilerin çeşitli alanlarında kullanılan kimyasal maddelerin muhafaza edilmeleri için de tercih edilir. 60mm kalınlığında poliüretan sandviç panel ile izolasyonu sağlanan depolarda ya da ortamlarda +18°C sıcaklık sağlanır. Bu depolarda sıcaklık kış aylarında +18°C nin altına düşeceğinden çift rejimli cihazlar ile yazın soğutma kışın ise ısıtma işlemi sağlanır.

Soğuk Muhafaza Depoları

+4°C / 0°C sıcaklığın sağlandığı depoların izolasyonu, 80mm kalınlığında poliüretan sandviç panel ile sağlanır ve soğuk muhafaza depoları olarak adlandırılırlar. En yaygın tercih edilen depolardır. Soğuk muhafazaya ihtiyaç duyabilecek tüm işlenmiş gıdaların muhafazası için tesis edilir. İşlenmiş gıdalarda bozulmaya neden olabilecek bakteri üremesine engel olmak, enzim aktiviteleri ve oksidiyonu düşürmek temel sebep olarak gösterilebilir. Taze süt ve süt ürünleri, et ve işlenmiş et ürünleri ve taze deniz mahsulleri için tercih edilir.

Yaş Sebze ve Meyve Depoları

Yaş sebze ve meyve depoları, -10°C / +16°C sıcaklık aralığında, 80mm kalınlığında poliüretan sandviç panel ile izolasyonu sağlanarak tasarlanabilen depolardır. Bu depolarda sıcaklık değerlerinin arasındaki fark her meyve ve sebzenin muhafaza sıcaklarının farklı olmasından kaynaklanır. (Patates: +13°C, Elma: -10°C)

Yaş sebze ve meyve depolarında sadece soğutma sisteminin kurulması, muhafaza işleminin gerçekleşmesinde yeterli olmaz. Meyve sebzeler hasat edildikten sonra yaşamsal faaliyetlerini devam ettirdiklerinden dolayı, depodaki sıcaklık faktörünün yanında oksijen ve nispi nem oranı değerlerini de kontrol altına almak gerekir. Sebze ve meyvelerin yaşamsal faaliyetleri ne derece önlenebilirse, muhafaza süreleri de o derece uzatılabilir. Her meyve ve sebzenin muhafazasında uygulanacak işlemlerin farklılık göstermesi de bu başlığımıza istinaden farklı faaliyet alanlarını doğurmaktadır. Faaliyet alanları bölümünden hepsini inceleyebilirsiniz.

Donuk Ürün Muhafaza Depoları

Donuk ürün muhafaza depoları, şoklama yöntemi ile kısa sürede çekirdek sıcaklıklarının -18°C’ye düşürülmüş ürünlerin muhafaza edildiği -15°C ile -25°C arası sıcaklıkta çalıştırılan soğuk hava depolarına denir. 120mm ya da 150mm kalınlığında poliüretan sandviç panel ile izolasyonu sağlanan donmuş muhafaza depolarında saklanacak ürünlerin saklama süreleri ürün niteliğine göre ve depolama süresine göre değişmektedir. Depolanan ürünlerin depolama sıcaklığı dikkate alınarak sıcaklığı ayarlanan depolarda saklanan ürünler, saklanma süreleri boyunca bozulma riski olmadan uzun süre muhafaza edilmiş olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz faaliyet alanlarımız bölümünde yer alan Donuk Ürün Muhafaza Depoları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Şoklama Depoları

Gıda üretiminde üretilen malların uzun süre -18°C sıcaklıkta saklanabilmesi için kısa bir sürede ürün çekirdek sıcaklığının -18°C ye düşürülmesini sağlayan depolardır/odalardır. 200mm kalınlığında poliüretan sandviç panel ile izolasyonu sağlanan şok odalarında çift kademeli yarı hermetik cihazlar ile şoklama işlemi gerçekleştirilir. Şok odaları genellikle -35°C / -40°C sıcaklık aralığında tutulur ve amaç ürün çekirdeğinin bir an önce -18°C sıcaklığa düşürülmesidir. Daha ayrıntılı bilgi için faaliyet alanlarımız bölümünde yer alan Şoklama Depoları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Fiyat

Soğuk hava deposu yatırımı öncesinde mutlaka profesyonel danışmanlık hizmeti alınmalı. Zira yatırım öncesinde dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Bu hususların başında maliyet gelir. Soğuk hava deposu fiyatları soğuk hava deposunu oluşturacak olan ekipmanların kapasitesi ve kalitesine göre farklılık gösterir. Bunun için ilk etapta neyin soğutulacağından çok soğutulacak ürünün ne kadar olacağı ve bu ürünün depoya girip çıkma sirkülasyonu önemlidir. Dolayısı ile bu parametrelerin belirlenmesi soğuk hava deposu fiyat belirlemesinin önünü açacaktır.

Modüler Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Modüler soğuk hava deposu genellikle bir paket halinde satılır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında otel, restoran gibi işletmeler sabit ölçülerde üretilen modüler soğuk oda arayışına girerler. Panelleri kapı ölçüleri, soğutma cihazları standart olup montajı ve nakliyesi konusunda tasarlanıp da yapılan soğuk odalardan farklı değillerdir. Hiçbir avantajı olmadığı gibi dezavantajları başında sabit ölçülerde üretilmiş olmalarından dolayı her yere uyumlu ölçülerde olmayacaklardır. Genel anlamda modüler soğuk depoların fiyatları ölçülerine ve kapasitelerine göre sabit olup eğer seri olarak üretilip stoğa alındıysa ülkemiz ekonomisindeki kur dalgalanmaları yaşanan ekonomilerde sabit kur satışı politikası ile daha ucuz olabilirler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1